Fizjoterapia jest ważną częścią leczenia. Po mastektomii pozwala nie tylko na powrót do sprawności fizycznej i psychicznej, ale również pomaga zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Do głównych zadań rehabilitacji należą: poprawa zakresu ruchów, zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni oraz zapobieganie lub zmniejszanie obrzęków. Ma ona korzystny wpływ na poprawę gojenia i pomaga zapobiegać stanom zapalnym. Ćwiczenia polepszają ogólną kondycję organizmu. Postępowanie operacyjne łączy się dla pacjentek z dużym stresem, z problemami z akceptacją własnego ciała, często z lękiem. Dlatego fizjoterapia nie koncentruje się tylko na poprawie sprawności fizycznej, ma również na celu poprawę samooceny. Zalecane jest rozpoczęcie nauki ćwiczeń jeszcze przed zabiegiem operacyjnym, ponieważ takie przygotowanie dodatkowo wpłynie na zmniejszenie stresu.

Usprawnianie po zabiegu operacyjnym ma kilka etapów, które są uzależnione od procesu gojenia. Jest także dostosowane do indywidualnych możliwości osoby ćwiczącej.

Początkowo fizjoterapia prowadzona jest w warunkach szpitalnych, potem domowych. Wczesne rozpoczęcie ćwiczeń ma zasadniczy wpływ na efektywność całego postępowania. Zawsze zaczyna się od prostych ruchów i stopniowo przechodzi do bardziej skomplikowanym, forsowniejszych i obejmujących więcej stawów. Ważne jest stopniowe podwyższanie intensywności ćwiczeń.

1-3 dzień po zabiegu:

Ćwiczenia wykonuje się przynajmniej 2-3 razy dziennie po 10-15 powtórzeń. Po każdej serii należy zrobić kilkusekundowy odpoczynek i lekko wstrząsnąć uniesioną kończyną górną (ramieniem).

Nauka pozycji przeciwobrzękowych

Ćwiczenia mają być wolno wykonywane do granicy bólu w sposób nie męczący kończynę

4-6 dzień po zabiegu:

Ćwiczenia w pozycji siedzącej, dotyczą całej kończyny górnej.

Po tygodniu od zabiegu:

do ćwiczeń można dodać przyrządy np. laskę,

Na każdym etapie zalecana jest nauka układania ramienia w różnych pozycjach, aby pacjentka wiedziała jak spać, jak trzymać ramię w ciągu dnia. Edukacja powinna obejmować także naukę automasażu, informacje o korzystaniu z klinów przy układaniu kończyny.