zdrowiekobiety

 

Jest nam miło poinformować, że Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o. o. przy współpracy z Panią Krystyną Wechmann – Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek onkologicznych i w odpowiedzi na niekorzystne prognozy epidemiologiczne dotyczące zachorowań na nowotwory, otworzyło pierwszy w Polsce publiczny Zakład Onkologii Kobiecej – ZDROWIE KOBIETY, który łączy w jednym trzy najważniejsze oddziały: onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej, zapewniając przy tym opiekę rehabilitacyjną przed i pooperacyjną oraz opiekę terminalną.

Uroczyste otwarcie Zakładu Onkologii Kobiecej odbyło się w dniu 27 września 2017 r. o godz. 14:00 w Centrum ATTIS Sp. z o. o. w Warszawie przy ul. Górczewskiej 89 w budynku szpitala na czwartym piętrze. W tym podniosłym wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt osób: Zarząd, Rada Nadzorcza i pracownicy spółki oraz goście - przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych (m. in. Ministerstwa Zdrowia, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Dzielnicy Wola), jednostek samorządów medycznych, Kościoła, warszawskich szpitali, kontrahentów oraz mediów: Pan Maciej Binkowski, Janina Ewa Orzełowska, Pani Elżbieta Lanc, Pani Monika Sokulska, Pani Agnieszka Gonczaryk, Pan Krzysztof Strzałkowski, Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz.

 

Utworzenie Zakładu Onkologii Kobiecej to największa inwestycja zrealizowana na Mazowszu w opiece zdrowotnej w 2017 r. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (kwota dotacji 5.935769,74 zł). Patronat nad jej wykonaniem objęli Pan Konstanty Radziwiłł Minister Zdrowia oraz Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. W funkcjonowanie Zakładu aktywnie włączyła się Pani Martyna Wojciechowska, wyrażając szczególne wsparcie i zaangażowanie w zakresie działalności profilaktycznej i prozdrowotnej.

 

 

Zdrowie Kobiety kontakt:

Poradnia: Recepcja - 22 321 -14-75

Zakład Onkologii Kobiecej:  Sekretariat –22 321-13-70; Pokój Lekarski 22 321-13-32, 34; Lekarz dyżurny 22 321-13-25

Konsola pielęgniarek: 22 321-13-19

 

ZDROWIE KOBIETY

Pierwsza w Polsce Nowoczesna Kompleksowa Opieka Onkologiczna Kobiet

Opis realizowanego zadania

         Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek, w odpowiedzi na niekorzystne prognozy epidemiologiczne dotyczące zachorowań na nowotwory, szczególnie wśród kobiet, Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. otwiera pierwszy w Polsce publiczny Zakład (Oddział) Onkologii Kobiecej, który łączy w jednym trzy najważniejsze oddziały: onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej, zapewniając przy tym opiekę rehabilitacyjną przed i pooperacyjną oraz opiekę terminalną. W ramach Zakładu zespół specjalistów z onkologiem klinicznym na czele, będzie ustalał proces diagnostyczno-leczniczy indywidualnie dla każdej pacjentki. Pielęgniarka prowadząca będzie natomiast prowadzić pacjentkę przez poszczególne etapy leczenia. Jako osoba wspomagająca do projektu włączony zostanie również specjalista zdrowia publicznego, szczególnie niezbędny na etapie przyjęć pacjentek.

        Wprowadzenie koordynowanej i kompleksowej opieki jest realne dzięki działaniom wdrażanym przez Ministerstwo Zdrowia. Utworzenie Zakładu (Oddziału) Onkologii Kobiecej pozwoli na zapewnienie takiej właśnie opieki kobietom z chorobami nowotworowymi. Chce ją zapewnić Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Amazonki. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wprowadzone przez Ministra Zdrowia zmiany w prawie medycznym. Jest to największa inwestycja na Mazowszu w opiece zdrowotnej zaplanowana na rok 2017 – ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Patronat nad jej wykonaniem objęli Pan Konstanty Radziwiłł Minister Zdrowia oraz Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

       Kompleksowe leczenie onkologiczne kobiet jest projektem pilotażowym, wzorowanym na wiedzy i doświadczeniach specjalistów z Japonii, w której prowadzony jest szpital wyłącznie dla kobiet Sagara Hospital – Hospital Specializing in Women`s Health Care. W ramach projektu oddział onkologiczny będzie tworzył jedną zharmonizowaną całość z zapleczem ambulatoryjnym i diagnostycznym, a w perspektywie w ramach jednej kolejki oczekujących. Takie połączenie pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania i czasu potrzebnego na diagnostykę i rozpoczęcie leczenia.

       Kobiece nowotwory są specyficzne psychologicznie ponieważ zagrażają nie tylko wątkowi egzystencjonalnemu tj. życie vs śmierć, ale dotkliwie konfrontują z pełnionymi rolami społecznymi tj. matka, żona, partnerka czy córka. Dotkliwie burzą wewnętrzny wizerunek. Postrzeganie siebie – obraz kobiecego ja, zostaje w czasie choroby naruszony i jest traumatycznym doświadczeniem dla kobiet w każdym wieku.

       Przy nowotworach kobiecych ważne jest, aby miały one przestrzeń na wyrażanie i mówienie o swoich lękach, o strachu przed leczeniem, aby mogły się wspierać. Obecność mężczyzn nie sprzyja walce z intymną sferą choroby, a jedynie to utrudnia, bo nie pozwala się skupić na mobilizacji i zdrowieniu. Tworzenie oddziałów dedykowanych wyłącznie kobietom jest rozwiązaniem optymalnym i pozwalającym na szybsze zdrowienie oraz powrót do aktywności życiowej i społecznej.

        Centrum ATTIS dostrzegło oczekiwania pacjentek chorych onkologicznie. Kieruje się słuszną ideą stworzenia miejsca, w którym kobiety otrzymają kompleksową pomoc, opiekę medyczną i wsparcie pod jednym dachem. Nowa działalność zapewni kobietom pełny dostęp do skoordynowanej, kompleksowej i mocno zindywidualizowanej opieki onkologicznej w jednym miejscu i w jednej lokalizacji. Kobiety kompleksowo i we właściwym czasie, w ramach struktury Centrum ATTIS, objęte zostaną pełną opieką profilaktyczną i edukacją w podstawowej opiece zdrowotnej, opieką specjalistyczną, pełną diagnostyką obrazową i laboratoryjną z cytologią i pracownią histopatologii na miejscu, leczeniem szpitalnym wraz z operacjami i rekonstrukcjami, chemioterapią i radioterapią (zewnętrzną w ramach zabezpieczonych środków finansowych na podstawie jednej umowy), rehabilitacją szpitalną i ambulatoryjną, i jeżeli zajdzie taka potrzeba opieką terminalną. Co bardzo istotne, rehabilitacja będzie również obejmowała ćwiczenia oddechowe przygotowujące do zabiegu operacyjnego pacjentek z rakiem piersi, i nie tylko. Będą to ćwiczenia oddechowe mające na celu zwiększenie wydolności płuc. Ćwiczenia te w sposób znaczący poprawią wydolność oddechową po operacji. Pacjentki wymagające radioterapii po operacji mają duże problemy, aby podczas radioterapii wstrzymać oddech na maksymalnym wdechu przez 20 sekund, co pozwala oszczędzać mięsień sercowy przed napromieniowaniem. Takie rozwiązanie przyczyni się m.in. do zminimalizowania ryzyka późnych powikłań kardiologicznych, jak choroba wieńcowa czy zawał serca, które mogą się ujawnić po zakończeniu radioterapii. Ćwiczenia będą też prowadzone na basenie rehabilitacyjnym znajdującym się w tej samej lokalizacji, na parterze tego samego budynku co Zakład (Oddział) Onkologii Kobiecej.

Dodatkowo, ponieważ Centrum ATTIS prowadzi aptekę ogólnodostępną, na życzenie wypisywanych pacjentek możliwe będzie dostarczenie im leków bezpośrednio do pokoju. Kompleksowość to cecha, która wyróżnia otwierany w Centrum ATTIS Zakład na tle innych placówek medycznych.

        Nowy Zakład ma dużo bardziej kompleksowy charakter i zasięg niż tzw. Breast Unit, czyli placówki zajmujące się leczeniem rakiem piersi. Skupia się na leczeniu wszystkich nowotworów kobiecych – piersi, macicy, jajnika, szyjki macicy oraz co bardzo istotne – również raka płuc, który jest najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet. Leczenie nowotworów płuc jest możliwe w ramach posiadanego przez Centrum ATTIS oddziału torakochirurgicznego, który działa od 2008 r. Struktura Centrum ATTIS jest przygotowana do tego aby kompleksowa opieka onkologiczna kobiet realizowana była w oparciu o jedną umowę, tylko jedną kolejkę oczekujących zamiast sześciu dotychczas obowiązujących w ramach leczenia tego rodzaju nowotworów, jeden produkt rozliczeniowy i szeroki zakres świadczeń, co gwarantuje oczywiste walory zdrowotne poprzez znaczące skrócenie czasu diagnostyki i leczenia oraz czasu oczekiwania na świadczenia. Perspektywa zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Zdrowia w prawie medycznym dotyczącym opieki koordynowanej będzie pozwalać w przyszłości zabezpieczać pełną kompleksowość poprzez jedną kolejkę oczekujących, co jednak wymaga właściwych możliwości organizacyjno-prawnych.

        Działając od ponad 45 lat Centrum ATTIS ma wszystkie niezbędne narzędzia i doświadczenie, aby tworzony Zakład z powodzeniem zajął się kompleksową opieką i odciążył duże i przepełnione centra onkologiczne w leczeniu kobiecych chorób nowotworowych. Szczególnie, że warunki nowego Zakładu będą dodatkowo bardzo wysokie i komfortowe, co mimo upływu wielu lat w Polsce niestety nie jest standardem. Jednym z ważniejszych zamierzeń jest próba uniknięcia sformułowania „onkologia” w miejscach przebywania pacjentek. Centrum ATTIS będzie się starać, aby to wyrażenie było jak najmniej widoczne. Sam wydźwięk tego słowa już budzi negatywne emocje i wpływa niekorzystnie na proces leczenia. Nie można niestety pominąć obowiązujących przepisów i nomenklatury przypisanej tego rodzaju działalności. Stąd, zgodnie z porządkiem prawnym działalność ta musi zostać zarejestrowana jako oddział onkologii, ale dla pacjentek dostępna i uwidoczniona będzie nazwa: „Zdrowie Kobiety”, która wydaje się być bardziej właściwa i przyjazna. Dlatego też drzwi wejściowe będą zawierały wizerunek kobiety, co też będzie jednoznacznie wskazywało innym pacjentom Centrum ATTIS, że jest to miejsce wyłącznie dla kobiet.

       W części szpitalnej, oprócz wyposażenia oddziału, nie zabraknie miejsca na potrzeby gospodarcze, domowe. Pokoje pacjentek będą oznaczone owocami i taką też będą miały kolorystykę, zamiast typowo szpitalnych barw i numeracji. Jednocześnie opisy owoców i ich znaczenie będą zamieszczone na drzwiach od strony danego pokoju. Korytarze będą miały kolory piasku bałtyckiego i nieba Grecji. Część przychodniana będzie zachowana w różowej tonacji nawiązującej do Różowej Wstążki – symbolu walki z rakiem piersi. W każdym pokoju będą wielofunkcyjne łóżka sterowane elektrycznie. Umożliwi to łatwą modyfikację ich ułożenia i podparcia, tak aby mogły one jednocześnie pełnić funkcję np. fotela, zachowując przy tym wygodę i komfort ich użytkowania. Każdy pokój będzie zaopatrzony we własny węzeł sanitarny (wc z funkcją bidetu, prysznic, umywalka itp.). Każdy pokój będzie klimatyzowany z możliwością indywidualnej regulacji, z telewizorem bez opłat. W każdym pokoju dla każdej pacjentki dostępna będzie oddzielna szafa na ubrania oraz sejf - dodatkowo, poza depozytem szpitalnym. Dwa pokoje będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każda pacjentka będzie miała dostęp do własnej szafki przyłóżkowej z lodówką, która może być niezwykle potrzebna szczególnie w porze letniej. W części szpitalnej, oprócz pokoi dla pacjentek i pomieszczeń typowo medycznych stworzone będą miejsca, w których pacjentki oraz ich najbliżsi będą mogli wypełniać czas w godzinach popołudniowych, kiedy tak naprawdę życie na oddziałach szpitalnych zmniejsza medyczną aktywność. Dla pacjentek udostępniony będzie pokój kosmetyczny z dedykowaną nazwą: Sekrety Kobiety. Będzie to pomieszczenie z toaletką i sztucznym oknem, gdzie pacjentki będą mogły swobodnie a co najważniejsze wzajemnie wykonywać codzienne czynności kosmetyczne, zadbać o fryzurę, przymierzać ubrania a w dalszej kolejności dobrać perukę czy protezy piersi, itp. Dostępne dla pacjentek będzie również pomieszczenie wielofunkcyjne, gdzie za dnia będą mogły być prowadzone konsultacje aby następnie mogło ono służyć do spotkań z odwiedzającymi. Dostępny będzie również pokój rodzinny z wyposażonym aneksem kuchennym, gdzie w przyjemnej atmosferze i swobodnie będzie można samodzielnie czy wspólnie z innymi pacjentkami, rodziną spędzić miłe chwile przy kawie, herbacie i „domowych” wypiekach. Umożliwienie pacjentkom wzajemnego wykonywania najzwyklejszych codziennych czynności pozwoli im poczuć się jeszcze bardziej swobodnie i niezależnie, pozwoli na lepsze samopoczucie i będzie ważnym elementem programu terapeutycznego. W pokoju rodzinnym będzie się można też spotykać z osobami odwiedzającymi z zewnątrz. Dostępne będą również dwa intymne pokoje jednoosobowe dla pacjentek w stanach ciężkich, terminalnych. Zainstalowane również będą dwie ściany luster z przeznaczeniem do wykonywania ćwiczeń, szczególnie gimnastyki oddechowej przed operacją – niezmiernie istotnej dla prawidłowości i bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.

      Dostęp do oddziału/zakładu i poszczególnych pomieszczeń będzie w pełni nowoczesny i cyfrowy, każda pacjentka otrzyma własną kartę magnetyczną, która będzie dodatkowo umożliwiała jej identyfikację i dostęp do historii choroby. Na terenie całego oddziału będzie dostępna bezpłatnie bezprzewodowa sieć internetowa Wi-Fi. Centrum ATTIS, mimo że będą to warunki szpitalne chce stworzyć atmosferę zbliżoną do domowej – wszystko to dla bezpieczeństwa i szybszej rekonwalescencji pacjentek. Centrum ATTIS stara się zadbać o każdy najdrobniejszy szczegół, często pomijany ale niezwykle ważny z punktu widzenia pacjentek. Takim szczegółem jest na przykład prysznic z regulatorem czy bateria umywalkowa i dozownik mydła działające na zasadzie fotokomórki.

      W ramach Zakładu i kompleksowej opieki onkologicznej Centrum ATTIS wprowadza też pielęgniarki prowadzące, które - poza standardowymi czynnościami - będą przewodnikiem dla pacjentek, prowadzącym je przez cały proces diagnostyczno-terapeutyczny na każdym etapie leczenia. Ich misją będzie również wsparcie i pomoc w każdej innej sytuacji życia codziennego pacjentek, w załatwianiu bieżących spraw. Pacjentki nie zostaną pozostawione same sobie, dzięki czemu nie będą zagubione w systemie i pozostawione bez koordynacji leczenia. Jako osoba wspomagająca do projektu włączony zostanie również specjalista zdrowia publicznego, szczególnie niezbędny na etapie przyjęć pacjentek, gdzie pierwszy kontakt może mieć wpływ na dalsze reakcje pacjentek.

         Zgodnie z koncepcją Prezesa Polskiej Unii Onkologii Janusza Medera jedynie szeroko pojęta wysokospecjalistyczna, kompleksowa opieka onkologiczna od prewencji i profilaktyki przez diagnozę i leczenie (zachowawcze i operacyjne), aż do rehabilitacji i opieki terminalnej może zagwarantować prawidłowość, wysoką jakość i lepszą dostępność, a w rezultacie poprawę wyników leczenia chorych na nowotwory, przy współpracy z instytutami i centrami onkologicznymi. Taki schemat postępowania zapewnia Zakład (Oddział) Onkologii Kobiecej. Właściwa organizacja leczenia – perspektywa jednej kolejki oczekujących, skoordynowana opieka nad pacjentką, lepsze wykorzystanie kadry medycznej, nowoczesny sprzęt i kompleksowość zagwarantowana w jednym miejscu pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentek, wzrost skuteczności w wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych u kobiet oraz zwiększenie średniej długości ich życia. Pozwoli to pacjentkom na szybszy powrót do aktywności społecznej i zawodowej oraz ograniczy ryzyko wykluczenia społecznego.

W ramach działania Zakładu (Oddziału) Onkologii Kobiecej i kompleksowego zabezpieczenia opieki pacjentkom, w tym właściwego sposobu odżywiania, Centrum ATTIS będzie współpracowało z Centrum Onkologii w Warszawie oraz Instytutem Żywności i Żywienia.

            Inicjatywa utworzenia Zakładu (Oddziału) Onkologii Kobiecej otrzymała pozytywną opinię Pana Konstantego Radziwiłła Ministra Zdrowia w systemie IOWISZ – Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia i jest szczególnie wspierana przez Pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Panią Krystynę Wechmann Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Zarówno Pan Minister jak i Pan Marszałek uhonorowali ideę utworzenia Zakładu patronatem.

Uroczyste otwarcie Zakładu odbyło się w dniu 27 września 2017 r. o godz. 14.00 na IV piętrze Szpitala przy ul. Górczewskiej 89 w Warszawie. Pacjentki są przyjmowane do Zakładu sukcesywnie, już od 1 października 2017 r. początkowo z nowotworami płuc. Dalsze świadczenia wymagają zawarcia nowych umów z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wiktor Masłowski

Prezes Zarządu